Speltips, NHL: Detroit – Edmonton
onsdag, 8 februari 2012Vi har hittat ett bra spel i natt när Detroit Red Wings gästas av Edmonton Oilers. Med tanke på hur ojämna båda lagen är väljer vi att siktar in oss på överspelet.
Detroit har målvakten Jimmy Howard skadad och utan honom har lagt ingen säker backup. På de tre senaste matcherna har Detroit släppt in tio mål vilket inte alls är likt dem.
Gästande Edmonton har varit inblandad i en hel del målfester den senaste tiden. Nu senast förlorade man med 6-3 mot Toronto och på deras tre senaste matcherna har det blivit hela 29 mål.
Lagen mötte varandra bara för några dagar sedan, då vann Edmonton med 5-4 efter straffar och jag tror vi kan få se en hel del mål även i natt.
Spel: Över 5,5 mål
Odds: 1,87
Bolag: Bwin
TV: Viasat Hockey (Bli kund hos Nordicbet så får du en månad med Viaplay helt gratis vilket ger dig tillgång till samtliga NHL-matcher live direkt via datorn).
Tid: 01:35










