Speltips/rek & odds: Bosnien – Belgien 13/10

Spelbloggare Publicerat: 13 oktober 2014
bosnien belgien 13/10
Foto: Bildbyrån

Bosnien-Hercegovina är nere i en liten dvala och behöver hitta formen snarast när jakten på en biljett till EM i Frankrike fortsätter. En bra start vore en trea mot Belgien som gästar under måndagen.

Efter skrällförlusten i kvalpremiären mot Cypern, som plockade sin första vinst på över två år och tretton matcher, började Bosniens kapacitet – rättfärdigt – ifrågasättas. Mot Cypern ska man vinna sju dagar i veckan, i alla fall på hemmaplan.

I fredags studsade Bosnien dock tillbaka något när man spelade 0-0 borta mot Wales. Resultatet i sig är ingen fullträff, men spelmässigt såg det bra – och visst borde det ha blivit tre pinnar? Man skapade klart fler målchanser och förde matchen.
– Bollen ville inte in i mål. Vi hoppas att de förlorade poängen kan trilla in mot Belgien, sa lagkaptenen tillika anfallaren Edin Dzeko på söndagens presskonferens.

Den bosniska truppen är drabbad av flera skador. Salihovic och Kolasinac är helt ute ur ekvationen. Spahic och Bicakcic rapporteras vara osäkra.

Namnkunnigt Belgien

Belgien har ett klart mer namnkunnigt landslag. Flera av spelarna har kontrakt i de europeiska toppligorna. Courtois, Chelsea, Kompany, Manchester City och Mertens, Napoli, är bara tre exempel av flera.

Ja, man har ett av de mest intressanta landslagen i Europa, enligt undertecknad. I sommarens VM nåddes kvartsfinal, men där ställdes man mot ett aningen slagkraftigare Argentina, som sedan tog sig ända till final. Finns ändå mer att krama ur detta Belgien som inte övertygade fullt ut spelmässigt.

I EM-kvalet har man bara hunnit spela en match – den mot Andorra som besegrades med tennissiffrorna 6-0. Skönt för spelare som De Bruyne och Mertens, båda tvåmålsskyttar, att hamna i målprotokollet och komma med boostat självförtroende till svårare tillställningar som denna.

Hela truppen är intakt…

Spelbart odds på överspelet

Kommer bli en stenhård batalj nere i Zenica med en hemmanation som är i behov av tre pinnar mot ett, på pappret, bättre motstånd som dessutom kommer till spel med gott självförtroende efter att fullständigt krossat Andorra.

Bosnien fick inte utdelning på chanserna i Cardiff, men visade att det finns kvalité i det offensiva spelet. Mycket oflyt att bollen inte passerade mållinjen också. Nu får man in åtminstone en balja.

Belgien har gott om offensiva alternativ som kan bryta stela matchbilder.

2-1/1-2?

Möjligheten till ett målöverspel ser vi som stor. 2,22 för över 2,5 mål är omöjligt att blunda för.

Bästa oddsen just nu:

Spel Odds Bolag Bonus
Bosnien-Hercegovina 3,75 bet365 logoRegler och villkor gäller. 1 000 kr
Oavgjort 3,40 unibet logo 1 200 kr
Belgien 2,20 ladbrokes logo 1 000 kr
Under 2,5 mål 1,77 unibet logo 1 200 kr
Över 2,5 mål 2,22 betsson logo 1 000 kr

 

Speltips:

Speltips: Över 2,5 mål
Odds: 2,22 (Jämför alla odds)
Bolag: Betsson (1 000 kr bonus)
Spelstopp: Måndag 20:45, 13/10
TV:  eurosporttva logo (TV-tablå)

Rösta: Vem tror ni på?

Lagens senaste matcher:

Bosnien
10/10 Wales – Bosnien 0-0
9/9 Bosnien – Cypern 1-2
4/9 Bosnien – Liechtenstein 3-0
25/6 Bosnien – Iran 3-1
22/6 Nigera – Bosnien 1-0
Belgien
10/10 Belgien – Andorra 6-0
4/9 Belgien – Australien 2-0
5/7 Argentina – Belgien 1-0
1/7 Belgien – USA 0-0 (2-1 e. förlängning)
26/6 Sydkorea – Belgien 0-1

Skrivet av: Emil Jakobsson