Speltips/rek & odds: Danmark – Sverige 27/12

Emil Jakobsson Publicerat: 27 december 2014
Speltips JVM Tjeckien - Sverige 26/12 2014
Foto: Bildbyrån

Nedsläpp redan 18:30 under lördagen när Sverige ställs mot Danmark i JVM. Frågan är om Danmark som skrällde mot Ryssland nu senast kan överraska även Sverige?

Danmark stod för en riktigt praktskräll direkt i premiären mot Ryssland. De tog ledningen med 2-0 redan i första perioden men orkade inte hela vägen och Ryssland kom tillbaka och Danmark förlorade tillslut efter en straffläggning. Men poäng mot Ryssland imponerar verkligen för en nation som Danmark som inte ens deltagit i JVM:s gruppspel sedan 2012. Den gången tog de noll poäng och målskillnaden efter fyra matcher skrevs till 6-38.

– Vi spelade 2-2 mot Ryssland, och nu ser vi fram mot mötet med Sverige, sa dansken Nikolaj Ehlers till Sportbladet efter skrällen mot Ryssland.

Programenlig seger mot Tjeckien

Sverige slog samtidigt Tjeckien med 5-2 igår men även om Tjeckien är på rätt väg med sin ungdomshockey ska man inte dra för stora växlar av det. Oddsen för en svensk seger låg runt 1,4 innan nedsläpp hos de flesta bolagen.

Sverige har många offensiva spelare med otrolig spetskompetens men det vad väl så tydligt ibland att det fortfarande är juniorhockey med många onödiga misstag.

– Vi har tappat puck alldeles för många gånger. Slarvigt. Det här är något som Sverige måste förbättra, säger experten Mikael Renberg till exempel efter matchen.

Oddsen talar annars ett tydligt språk. Vi får som bäst 1,08 för en svensk seger och över-/underlinan är satt till hela 7,5 mål. Vi anser det väl så generöst av Bwin att erbjuda 1,95 för under 7,5 mål, Redbet är till exempel nere på 1,83 för samma spel.

Danmark visade upp mot Ryssland att de kan spela tät defensiv hockey. Ryssland har en hel del offensiva spetsspelare men Danmark höll nollan mot dem i 39 minuter och släppte bara in två mål under 65 minuters spel.

Slutresultat runt 1-4 / 2-5 känns troliga men vi tror att det blir under 7,5 mål här. Detta är dessutom den andra matchen på två dagar, vi kommer förmodligen se något mindre fart och inte minst Danmark lär försöka stänga ner matchen, så gått de kan i alla fall.

 

Bästa oddsen just nu:

Spel Odds Bolag Bonus
Danmark 22,0 comeon logo 3 000 kr
Oavgjort 20,0 betsafe logo 1 000 kr
Sverige 1,08 redbet logo 1 200 kr
Under 7,5 mål 1,95 bwin logo 250 kr
Över 7,5 mål 1,84 mobilbet logo 100 kr utan insättning

 

Speltips:

Speltips: Under 7,5 mål
Odds: 1,95 (Jämför alla odds)
Bolag: Bwin (250 kr bonus)
Spelstopp: Lördag 27/12 kl 18:30
TV:  tvtre logoviaplay logo (TV-tablå)

Rösta: Vem tror ni på?

 

Skrivet av: Thomas Mäkitalo