Speltips/rek & odds: Belgien – Algeriet
Uppstickaren Belgien möter nederlagstippade Algeriet i den första omgången. Storseger att vänta?
Intressant är ett ord som är lätt att överanvända, men det passar Belgien perfekt. Man är tippade uppstickare efter att ha vunnit sin vandrat igenom sin kvalgrupp obesegrade, trots motståndare som Serbien och Kroatien. På ett par år har laget gått från att innehålla lovande talanger, till utpräglade stjärnor. Eden Hazard är den största av dem.
Algeriet kommer få bocka och säga adjö redan här. Truppen innehåller inte mycket VM-material, för att uttrycka mig snällt. Afrikanerna kom till mästerskapet på grund av enkla lottningar. Kvalgruppen var nästan löjligt enkel och i utslagsmatchen ställdes man mot usla Burkina Faso och vann dubbelmötet på flest gjorda bortamål. Ja, där ligger nivån.
Belgiens forward Lukaku, som gjorde det otroligt snygga målet mot Sverige i träningsmatchen för någon vecka sedan, har haft känningar; men ska vara redo för 90 minuter.
Överodds
Bolagen verkar inte se Belgien som lika stora favoriter som vi. Det här ska man ta alla dagar i veckan, och antagligen med två-tre mål till godo.
Detta blir Algeriets första match mot en motståndare av riktigt hög kvalité på ett bra tag och spelarna kan hamna i smått chocktillstånd och enbart fokusera på försvarsspelet, vilket kommer gynna ett explosivt och intelligent Belgien.
2,30 för Belgien -1,5 är för bra för att inte testa. 2/3-0?
Speltips: Belgien -1,5
Odds: 2,30 (Jämför alla odds)
Bolag: ComeOn! (Nya kunder får 3 000 kr bonus)
TV: SVT2, 17/6 18:00 (Dagens alla TV-matcher)
Skrivet av: Emil Jakobsson
Bästa oddsen just nu:
Spel | Odds | Bolag | Bonus |
---|---|---|---|
Belgien | 1,45 | 500 kr | |
Oavgjort | 4,75 | 1 000 kr | |
Algeriet | 8,5 | 1 000 kr | |
Under 2,5 mål | 2,08 | 1 000 kr | |
Över 2,5 mål | 1,89 | 1 000 kr |